Wirtualne biuro dla serwisanta

  W dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju sprzęty bardzo często się psują. Najczęściej jest tak, że ich użytkownik nie jest w stanie ich naprawić samodzielnie. W takiej sytuacji jest zmuszony do wezwania serwisanta, który naprawi usterkę, Wszelkiego rodzaju sprzęt jest najczęściej bardzo awaryjny. Zwykle wady towarów powstają zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Jest to zrozumiałe bowiem producentom zależy przede wszystkim na tym, żeby towar cechował się bezawaryjnością głównie w okresie gwarancyjnym, bowiem w tym okresie ponoszą oni pełne koszty naprawy. Nie zawsze jednak tak jest, dlatego ,że gdyż sprzedawcy, importerzy oraz producenci dążą tak jak najwyższego ograniczenia zakresu usterek objętych gwarancją. Po wykryciu usterki w okresie gwarancyjnym konieczne jest zgłoszenie się do punktu serwisowego producenta lub do miejsca gdzie zakupiliśmy towar. Istnieje też możliwość bezpośredniej wysyłki wadliwego towaru do producenta. Zwykle w takich przypadkach otrzymujemy sprzęt zastępcy, z którego będzie mogli korzystać do momentu wydania naszego własnego urządzenia. Zwykle też producent bardzo dokładnie bada czy usterka nie powstała w skutek nieprawidłowego użytkowania urządzenia. Jeżeli rzeczywiście tak się stało to właściciel sprzętu, a nie producent zostanie obciążony kosztami jego naprawy. Koszty naprawy w serwisie bardzo często mogą być stosunkowo duże, a nawet znacznie przekroczyć wartość samego urządzenia, a w tej sytuacji co oczywiste zasadnych jest odstąpienie od naprawy sprzętu chyba, że posiada on dużą wartość sentymentalną.

  Serwisy naprawiające różne sprzęty mogą wynajmować fizyczny lokal w przypadku gdy są one również sklepami z takim sprzętem. Natomiast jeżeli serwisant dojeżdża do Klientów, gdyż urządzenia które naprawia są w wielkości utrudniającej przewoź korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wirtualnego biura. Dzięki temu serwisant, za niewielkie pieniądze spełni wymogi wynikające ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jednocześnie będzie posiadał siedzibę, gdzie w razie potrzeby będzie mógł spotkać się z Klientem. Będą to jednak przypadki sporadyczne bowiem taki serwisant działa przede wszystkim w terenie.

  Jeżeli chcesz uzyskasz więcej informacji w celu otworzenia punktu serwisowego w wirtualnym biurze serdecznie zapraszamy do kontraktu. Branżą nowych technologii, w tym informatycznych i mobilnych, a także branżą sprzętu RTV jest dla nas bardzo bliska. Pomaga przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w tym zakresie. Nasze biura znajdują się w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. W naszym biurze mogą być również przechowywane naprawiane sprzęty.