Uprzywilejowanie należności podatkowych
Należności podatkowe korzystają ze szczególnego rodzaju uprzywilejowania w stosunku do innych należności. Ustawodawca w ordynacji podatkowej przewidział szereg instytucji, które mają zapewnić skuteczną egzekucję zobowiązań podatkowych. Do takich instytucji należy między innymi możliwość zabezpieczenia zobowiązania podatkowego na majątku podatnika. Możliwość taka nie istnieje w każdym przypadku, a jedynie po spełnieniu określonej przesłanki. Przesłanką tą jest to, że zachodzi obawa, że podatnik nie wykona zobowiązania podatkowego. Sytuacja taka może nastąpić między innymi w przypadku gdy podatnik trwale nie uiszcza zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub zbywa składniki swojego majątku co może uniemożliwić, ograniczyć bądź utrudnić egzekucję zobowiązań podatkowych z jego majątku. Sytuację tę mają jednak charakter przykładowy, dlatego mogą istnieć również inne przesłanki upoważniające do ww. zabezpieczenia. Zabezpieczenie podatkowe może nastąpić również zanim zostanie wydana decyzja podatkowa. Stan obawy o możliwość zaspokojenia zobowiązań podatkowych przez podatnika musi być jednak wystarczająco uzasadniony w toku postępowania administracyjnego prowadzącego do wydania decyzji.
Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego
Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego może nastąpić zarówno na majątku osobistym podatnika, jak i w przypadku gdy jest on odpowiednio żonaty lub zamężny również na majątku objętym ustawową lub umowną wspólnością majątkową małżeńską. W decyzji o zabezpieczenie organ podatkowy określa przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego. W zamian zabezpieczenia przymusowego w drodze decyzji administracyjnej podatnik może złożyć wniosek o zabezpieczenie dobrowolne. Organ skarbowy nie musi znać dokładnie kwoty zobowiązania podatkowego na etapie zabezpieczenia. Zabezpieczenie dobrowolne ma pierwszeństwo przed zabezpieczeniem przymusowym. Zabezpieczenie dobrowolne może polegać na gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowe, a także poręczeniu banku. Funkcje zabezpieczenia dobrowolnego pełni także weksel z poręczeniem wekslowym banku oraz uznanie kwoty na rachunku depozytowym organu podatkowego. Przepisy o zabezpieczeniu stosuje się również w stosunku do płatnika oraz inkasenta zgodnie z ordynacją podatkową. W postępowaniu podatkowych stronę może reprezentować między innymi adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy.
Nasza oferta
Nasze biura rachunkowe ma swoje odziały w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Zapraszamy do kontaktu w zakresie stałej obsługi rachunkowej oraz kadrowo- płacowej firm. Więcej informacji znajdziesz tutaj.