Wirtualne biuro dla dyspozytora kolejowego

Kolej jako środek transportu

Kolej to bardzo popularny środek transportu. Ludzie używają kolei zwłaszcza w przypadku podróży na długi dystans. Wynika to z faktu, że podróż samochodem na tak długie trasy jest nieopłacalna. Połączenia kolejowe są zazwyczaj bardzo wygodne. W wagonie kolejowym można spędzić miło czas, gdyż jest tam stosunkowo dużo miejsca. W kolei są również dostępne restauracje, gdzie można zjeść obiad lub napić się czegoś ciepłego lub zimnego. Pomimo faktu, że coraz więcej osób dysponuje własnym samochodem osobowych stacje kolejowe są rozwijane. Na stacjach kolejowych bardzo często znajduję się również dużo sklepów, restauracji i barów. Stacje kolejowe najczęściej położone są w centrum miast. Niestety jednak nie zawsze tak się dzieje, czasami ze względu na ukształtowanie terenu stacje kolejowe znajdują się w różnych miejscach często zdała od ścisłego centrum miasta.

Połączenia kolejowe

Pociągi regionalne zatrzymują się na każdej stacji, nawet takiej która jest położona w małej miejscowości . Budowa stacji kolejowej w przeciwieństwie do stacji przystankowej to bardzo duży wydatek. Przede wszystkim kosztowana jest budowa przejścia naziemnego lub podziemnego dla pieszych. Jest to wymagane, gdyż przechodzenie przez pieszych przez linie kolejowe grozi bardzo negatywnymi skutkami. Oczywiście istnieją tego rodzaju przejścia. Najczęściej przejścia takie są zabezpieczone  rogatkami. Dodatkowo maszynista jest zobowiązany do zapewnienia pasażerom bezpieczeństwa. Dlatego właśnie maszynista musi mieć dobry wzrok oraz refleks. Takie umiejętności mogą zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Rola dyspozytora

Dyspozytor kolejowy musi dbać o to, aby nie doszło do kolizji pociągów. Osoba taka zwykle honoruje się wykształceniem logistycznym. Oczywiście kolizją pociągów, która jest skutkiem umieszczenia dwóch pociągów na tej samej trasie kolejowej jadących w przeciwnym kierunku zapobiegają również specjalne systemy komputerowe. Nadzór na tym oprogramowaniem sprawuje jednak dyspozytor, który jest odpowiedzialny na zasadzie winy za ewentualne szkody. Odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi natomiast operator kolejowy. Dyspozytor kolejowy pracuje na zmiany, dlatego ta praca jest bardzo uciążliwa. Pociągi jeżdżą także w soboty, niedzielę oraz dni ustawowo wolne od pracy. W takim przypadku dyspozytor musi wykonywać swoją pracę. Dyspozytor kolejowy powinien pozostawać w stałym kontakcie z maszynistami.

Kontakt z Nami

Nasze wirtualne biuro znajduje się w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Jeżeli chcesz poznać naszą ofertę dotyczącą usług świadczonych na rzecz podmiotów gospodarczym zajmujących się transportem kolejowym serdecznie zapraszamy do kontaktu.