Zatrudnianie pracowników przez przedsiębiorcę
Prowadząc firmę najczęściej przedsiębiorca zatrudnia pracowników. W związki tym, jak w każdym stosunku prawnym może dojść do powstania sporów. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności dążyć do polubownego załatwienia sprawy co jest korzystne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Nie można jednak dążyć do ugody za wszelką cenę, czyli kosztem słusznych interesów stron. W sprawach pracowniczych, które zawisły przed Sądem pracodawcę może reprezentować inny pracownik, np. Prawnik in house, adwokat lub radca prawny. Wybór należy do pracodawcy.
Uprzywilejowanie pracodawcy
W sprawach przed Sądem pracodawca zwykle jest w uprzywilejowanej pozycji bowiem to on przechowuje dokumentację związaną z zatrudnieniem. Jest on też stroną co do zasady silniejszą ekonomicznie. Z uwagi na ten fakt przepisy prawa pracy oraz przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują szereg regulacji dążących do wyrównania pozycji obu stron stosunku pracy. Właściwym do rozpoznania powództwa pracownika, z tytułu roszczeń wynikających ze stosunku pracy jest Sąd Rejonowy Wydział Pracy. Tylko w niektórych sprawach właściwy jest Sąd Okręgowy. Jeżeli chodzi natomiast o właściwość miejscową to zależy ona od tego czy powództwo wnosi pracodawca, czy też pracownik. Pracownik może być pozwany przez pracodawcę wyłącznie przed Sądem w okręgu, którego znajduje się jego miejsce zamieszkania, natomiast pozwanie pracodawcy jest możliwe ze względu zarówno na jego miejsce zamieszkania (lub też siedzibę), ze względu na miejsce wykonywania pracy jak i ze względu na miejsce, w którym znajduje się zakład pracy. W języku prawnym możliwość taką nazywamy właściwością przemienną. Sprawy z zakresu prawa pracy są prowadzone na podstawie procedury cywilnej.
Komu powierzyć sprawy pracownicze?
Bardzo często sprawy pracownicze, także te zawisłe przed Sądem są powierzane księgowym pracodawcy. Nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku oczywiście gdy księgowy nie posiada wykształcenia prawniczego. Najlepiej sprawy takie powierzać adwokatowi lub radcy prawnemu lub ewentualnie prawnikowi nie posiadającemu uprawnień korporacyjnych, ale zatrudnionemu przez pracodawcę. W przypadku jednak powierzenia sprawy pracownikowi- prawnikowi bez uprawnień korporacyjnych w przypadku wygrania sprawy nie można liczyć na zwrot kosztów procesu. Z drugiej jednak strony w przypadku przegranej pracodawca będzie zobowiązany pokryć wyłącznie koszty procesu poniesione przez pracownika. Nasze biuro rachunkowe współpracuje z Kancelarią Radcy Prawnego. Strona tej Kancelarii znajduje się tutaj. Natomiast nasze biura znajdują się w Jarosławiu, Przeworsku, a także Rzeszowie.