Charakterystyka spółki jawnej i spółki zoo
Spółka jawna to najpopularniejszy rodzaj spółki osobowej. Zasada z punktu widzenia podatku dochodowego jest to, że uzyskany przez te spółkę dochód jest opodatkowany tylko raz na etapie obowiązku podatkowego jej wspólników. Inaczej jest w przypadku podwójnie opodatkowanych z punktu widzenia wspólników dochodów spółki zoo. W związku z tym również i likwidacja obu spółek przynosi dla jej wspólników odmienne konsekwencje podatkowe. W niniejszym artykule omówione zostaną skutki podatkowe likwidacji ww. spółek zarówno dla osób fizycznych, jak i osób prawnych. Z likwidacją zarówno spółki jawnej, jak i spółki zoo wiąże się podział majątku takich spółek pomiędzy ich wspólników.
Skutki podatkowe likwidacji spółki jawnej
W przypadku likwidacji spółki jawnej zarówno na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Personal Income Tax), jak i ustawy o podatku od osób prawnych (Commercial Income Tax) likwidacja spółki nie rodzi obowiązku podatkowego w tym sensie, że otrzymane przez wspólnika kwoty i przedmioty w związku z likwidacją spółki i jej majątku nie są traktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Wynika to wprost z przepisów, które są wyrazem zakazu podwójnego opodatkowania spółek osobowych. W przypadku osób fizycznych nie jest przychodem również odpłatne zbycie składników majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki. Warunkiem w tym przypadku jest jednak to, żeby zbycie to nastąpiło po upływie 6 lat od likwidacji spółki i oczywiście nie było związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku natomiast osoby prawnej ten wyjątek nie występuje.
Opodatkowanie dochodów z likwidacji spółki zoo
Inaczej jest w przypadku likwidacji spółki zoo. Jak było mówione wcześniej dochody z działalności takiej spółki podlegają podwójnemu opodatkowaniu. Ze względu na ten fakt przepisy przewidują, że składniki otrzymane w związku z likwidacją tej osoby prawnej bez względu czy jej wspólnikami były osoby fizyczne, czy prawne traktowane jest jako przychód osoby prawnej i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 19 % podatkiem. Wolna od podatku jest jednak kwota stanowiąca koszt nabycia udziałów lub akcji. Jak zatem widać bardziej korzystne zasady opodatkowania istnieją w przypadku likwidacji osobowych spółek prawa handlowego, aniżeli kapitałowych spółkę prawa handlowego. Informacje na temat zakładania spółek znajdziesz tutaj.
Konsultacja z adwokatem lub radcą prawnym
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej skonsultuj się z adwokatem lub radca prawnych specjalizującym się w prawie podatkowym, a najlepiej z doradcą podatkowym. Natomiast nasze biuro rachunkowe zajmuje się obsługa księgową indywidualnych działalności gospodarczych oraz spółek osobowych. zapraszamy do umówienia spotkania w biurze w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie.