Czym jest upadłość?
W dzisiejszych czasach bardzo często dochodzi do niewypłacalności. Sytuacja ta polega na tym, że dana osoba nie jest wstanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji prowadzona egzekucja będzie nieskuteczna, dlatego ogłoszenie upadłości leży czasami również w interesie wierzycieli. Upadłość dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. W celu ogłoszenia upadłości należy złożyć stosowny wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika Sądzie Rejonowym. W przypadku gdy dłużnik zamieszkuje lub ma siedzibę na terenie takich miast jak Przeworsk, Jarosław właściwy będzie Sąd Rejonowy w Rzeszowie. W wirtualnym biurze przedsiębiorca może zgromadzić wszelką niezbędną do ogłoszenia upadłości dokumentację, a także prowadzić negocjację z wierzycielami oraz syndykiem. W takim przypadku wskazane jest korzystanie również z pomocy prawnika, najlepiej takiego który może również reprezentować strony w Sądzie czyli adwokata lub radcę prawnego.
Upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla osób które popadły w spirale zadłużeń i nie są w stanie z niej wyjść. Oczywiście ogłoszenie upadłości nie zawsze leży w interesie wierzycieli, gdyż takie podmioty mogą być poszkodowane w toku prowadzonego postępowania. Po przeprowadzeniu skutecznego postępowania upadłościowego dłużnik jest wolny od zadłużenia i może zacząć swoje życie pod względem finansowym na nowo. Warto jednak pamiętać, że nie można co chwile ogłaszać upadłość konsumencką. W tym przypadku obowiązuje termin 10 letni. Jest to zrozumiałe, gdyż w przeciwnym przypadku dłużnicy mogli by w złej wierze wykorzystywać swoje uprawnienia.
Wady upadłości konsumenckiej
Upadłość nie zawsze jest korzystna dla dłużnika. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy dłużnik posiada wartościowy majątek. Majątek taki wejdzie do masy upadłościowej i będzie zlicytowany przez syndyka w celu zaspokojenia wierzycieli dłużnika. W przypadku gdy majątek dłużnika nie wystarczy na zaspokojenie zobowiązań Sąd przy udziale syndyka ustali plan spłaty. Maksymalnie taki plan spłaty może obejmować 36 miesięcy. Plan spłaty jest ustalony jednak tylko wówczas, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że dłużnik będzie w stanie go wykonać. Jeżeli dla przykładu dłużnik jest osobą całkowicie niezdolną do pracy Sąd powinien zrezygnować z ustalania planu spłaty i zakończyć postępowanie na likwidacji masy upadłości. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo korzystne dla dłużnika, dlatego najczęściej wierzyciele będą dążyć do innego rozstrzygnięcia przedmiotowego postępowania.
Nasza oferta dla upadłych i syndyków
Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą zapraszamy do współpracy. Świadczymy usługi zarówno dla syndyków, jak i wierzycieli oraz dłużników.