Jeżeli interesuję Cię rejestracja spółki Kraków lub Rzeszów to dobry wybór. Oferujemy także wirtualne biuro, księgowość, pomoc w zakładaniu firm i zakup gotowych spółek.

Zapraszamy do naszych Oddziałów. 


Oddział w Krakowie

Założymy i zarejestrujemy dla Ciebie spółkę, a potem poprowadzimy jej księgowość w cenie od 299 zł miesięcznie i wirtualne biuro od 39 zł.

Oddział w Rzeszowie

Załóż i zarejestruj z Nami spółkę w stolicy Podkarpacia czyli Rzeszowie i poznaj naszą ofertę, w zakresie księgowości i wirtualnego biura już od 39 zł miesięcznie. 

Obieg dokumentów w wirtualnym biurze Rzeszowie

Zalety wirtualnego biura w kilku miastach 

Korzystanie z usług firmy oferującej wirtualne biura w kilku miastach zapewnia doskonały obieg dokumentów i wygodę. Posiadanie wirtualnego biura w jednym mieście umożliwia skorzystania również z niektórych usług wirtualnego biura w innych miastach. Usługi te to między innymi możliwość przekazywania korespondencji lub innych dokumentów do wybranego przez siebie biura znajdującego się w naszej ofercie. Dodatkowo jak była już mowa w poprzednich artykułach istnieje możliwość przeniesienia siedziby z jednego wirtualnego biura do drugiego bez dodatkowych opłat w ramach tej samej umowy. W takim przypadku nie ma potrzeby zawierania nowej umowy czy obowiązywania jednocześnie równolegle dwóch umów o wirtualne biuro. Takie rozwiązanie zapewnia duży komfort finansowy i organizacyjny. Możesz także skorzystać z umowy hybrydowej łączącej pakiety usług z wirtualnych biur w różnych miastach.

Na czym polega nasza oferta?

Polega to na tym, że możesz mieć do swojej dyspozycji adres do korespondencji w Jarosławiu, ale też adres do rejestracji w Rzeszowie. 

Dodatkowe postanowienia

Istnieje także możliwość zawarcia w umowie postanowienia, że będziesz miał możliwość odbywania spotkań biznesowych w dowolnie wybranym wirtualnym biurze, które znajduje się w palecie naszych usług. Rozwiązanie to jest bardzo innowacyjne. Nie ma najprawdopodobniej odpowiednika jeżeli chodzi o usługi oferowane przez konkurencyjne. 

Korzyści dla organizacji i zarządzania 

Proponowane przez nas rozwiązania są korzystne z punktu widzenia organizacji zarządzania. Każdy menadżer czy zarządzający przedsiębiorstwem zdaje sobie sprawę, że skuteczny i prawidłowy pod względem logistycznym obieg dokumentów to też obieg informacji pochodzących z różnych kanałów przydatnych do rozwiązywania problemów organizacji na szczeblu centralnym przedsiębiorstwa. Nasze działania logistyczne są dopasowane do potrzeb naszych Klientów i zaprojektowane według ich szczegółowych wymagań. Takie innowacyjne rozwiązania są wizytówką naszej firmy i zapewniają najwyższy standard świadczonych usług co-workingowych.

Usługi dodatkowe 

Nasze biuro świadczy również usługi w zakresie wysyłki korespondencji. Jeżeli chcesz wysłać pismo do urzędu lub kontrahenta wystarczy, że przekażesz nam je w jednym z naszych biur a my zaadresujemy przesyłkę i wyślemy. W takim przypadku otrzymasz zeskanowane potwierdzenie nadania przesyłki na swój adres e-mail. Jest to bardzo proste rozwiązanie, które umożliwi Ci zaoszczędzenie czasu, a nie wiąże się z dużymi opłatami. Nadanie przesyłki to koszt zaledwie 5 zł. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów zapraszam do kontaktu z naszym wirtualnym biurze, gdzie konsultanci udzielą wszelkich niezbędnych informacji.

Chcesz z Nami współpracować? Zadzwoń lub napisz.

Formularz  kontaktowy 

Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Skontaktuj się z nami

Współautorem bloga jest doktor Adam Orłowski - Prezes Zarządu Conventia sp. z o. o., od 8 lat zarządza podmiotami z branży usług coworkingowych, wcześniej prowadził zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim, posiada tytuł naukowy doktora.  

O Firmie

Conventia Sp. z o.o. to firma działająca w sektorze biurowych usług administracyjnych i księgowych. Spółka została założona 30 lipca 2018 roku i od tego czasu oferuje różnorodne usługi związane z administracyjnym wsparciem biura, przetwarzaniem danych, oraz działalnością wspomagającą ubezpieczenia i fundusze emerytalne (Aleo)​.

Firma wykazała stabilny wzrost przychodów netto ze sprzedaży, który w 2022 roku osiągnął 17,96%, a także znaczący wzrost całkowitych aktywów o 48,87%  (EMISdatalinq). 

Conventia Sp. z o.o. zarządzana jest przez  Adama Orłowskiego. 

Wśród oferowanych przez firmę usług znajduje się też szeroka gama działalności związanych z obsługą biura, które obejmują dostarczanie usług wirtualnego biura, księgowości oraz inne specjalistyczne działania wspomagające prowadzenie biura.

Znajdź Nas