Oświadczenie o statusie cudzoziemca jest kluczowym dokumentem, który musi zostać dołączony do wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) dla spółek, które mogą być uznane za cudzoziemców zgodnie z polskim prawem. W kontekście polskiej ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, spółka uważana jest za cudzoziemca, jeśli:
- jej właściciele to osoby fizyczne nieposiadające obywatelstwa polskiego,
- osoby prawne mające siedzibę za granicą, lub spółki handlowe nieposiadające osobowości prawnej,
- osoby które są kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez takie osoby lub spółki
W przypadku spółki handlowej za kontrolowaną, w rozumieniu ustawy, uważa się spółkę, w której cudzoziemiec lub cudzoziemcy dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami, albo mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów art. 4 § 1 pkt 4 lit. b lub c, lub e ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577).
W tym przypadku chodzi o sytuację, gdy osoba mająca status Cudzoziemca jest:
- dysponuje więcej niż 50 % udziałów (treść przepisu: dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami )
- uprawniona do powołania większości członków zarządu ( treść przepisu: jest uprawniona do powoływania lub odwoływania większości członków zarządu innej spółki kapitałowej (spółki zależnej) albo spółdzielni (spółdzielni zależnej), także na podstawie porozumień z innymi osobami, )
- lub radcy nadzorczej (treść przepisu: jest uprawniona do powoływania lub odwoływania większości członków rady nadzorczej innej spółki kapitałowej (spółki zależnej) albo spółdzielni (spółdzielni zależnej), także na podstawie porozumień z innymi osobami )
- lub dysponuje większością głosów w spółce zależnej (treść przepisu: dysponuje bezpośrednio lub pośrednio większością głosów w spółce osobowej zależnej albo na walnym zgromadzeniu spółdzielni zależnej, także na podstawie porozumień z innymi osobami )
W przypadku, gdy spółka jest cudzoziemcem, wymaga się złożenia oświadczenia wskazującego, że spółka nie jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodatkowo, nowelizacja ustawy o KRS z 2016 roku wprowadziła obowiązek złożenia dodatkowego oświadczenia w przypadku zmiany wpisu dotyczącego zmiany udziałowców lub wspólników. W takim przypadku oświadczenie to musi zawierać informacje, czy spółka, jako wnioskodawca, jest cudzoziemcem.
Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy wzór dokumentu
Oświadczenia czy spółka jest Cudzoziemcem ➡ przejdź do wzoru dokumentu
Znajdziesz tam również link do bezpłatnego generatora dokumentów potrzebnych do zarejestrowania spółki w KRS.