Kiedy dochodzi do zatorów płatniczych?
Zarówno w przypadku podmiotów gospodarczych jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bardzo często dochodzi do trudności z zachowaniem płynności finansowej. Przyczyną takiej sytuacji mogą być zarówno okoliczności zawinione przez dłużnika, takie jak rażące niedbalstwo przy zaciąganiu zobowiązań, czy też zbytnia rozrzutność, jak i przyczyny, które nie było zależne od podmiotu zobowiązanego i nie mógł ich przewidzieć. Jeżeli podmiot znajdzie się w stanie niewypłacalności ważne jest, aby podjąć działania w celu naprawy zaistniałej sytuacji, gdyż dalsze zaciąganie zobowiązań może doprowadzić do wyjątkowo ciężkich skutków.
Co robić, gdy staliśmy się niewypłacalni?
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zobowiązań jest dogadanie się z wierzycielem. W takim przypadku dochodzi do zawarcia porozumienia pomiędzy dwoma stronami transakcji. Zgodnie z takim porozumieniem zazwyczaj należna zapłata jest rozkładane na możliwe do spłaty raty. Jest to korzystne również dla wierzyciela, bowiem w takim przypadku pomimo, że płatność rozłożona jest na raty to jej kwota pozostaje bez zmian lub nawet się zwiększa w skutek naliczenia karnych odsetek. Natomiast dłużnik w takim przypadku może uniknąć dodatkowych kosztów związanych z procedurą sądową, które go obciążą w sytuacji gdy wierzyciel do czego ma prawo będzie żądał zaspokojenia swojej wierzytelności na drodze przymusu państwowego, w szczególności do wytoczenia powództwo co pozwoli mu w uzyskaniu tytułu wykonawczego uprawniającego do prowadzenia egzekucji przez dowolnie wybraną, z pewnymi wyjątkami Kancelarię komorniczą.
Splata zobowiązań
Inaczej jest w przypadku gdy dana osoba dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na spłatę zaciągniętych zobowiązań, a pomimo tego ich nie spłaca w celu celowego działania na szkodę wierzyciela. Takie zachowanie w pewnych przypadkach może być również traktowane jako przestępstwo. Niezależnie od tego istnieją instytucję prawa cywilnego, które zapobiegają takim działania. Przede wszystkim jest to instytucja stosowana w toku egzekucji polegająca na możliwości poszukiwaniu przez Komornika majątku oraz dochodów dłużnika. W niektórych sytuacjach dłużnik celowo pozbywa się swojego majątku, najczęściej dokonując czynności nieodpłatnych takich jak darowizny lub fikcyjnie odpłatnych. W takim przypadku wierzyciel ma prawo żądać, aby czynność taka w stosunku do jego osoby została uznana za bezskuteczną poprzez wytoczenia powództwa nazywanego skargą paulińską.
Skontaktuj się z wirtualnym biurem w Jarosławiu
Jeżeli zalegasz z płatnościami za wirtualne biuro w Rzeszowie zapraszamy do kontaktu w celu uzgodnienia dogodnego planu spłaty. Dążymy przede wszystkim do tego, aby się dogadać z naszymi kontrahentami.