
Jaką wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej?
Jakie są dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce?
Podstawowe formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce to:
- indywidualna działalności gospodarcza,
- spółka cywilna,
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółka akcyjna,
- prosta spółka akcyjna,
- stowarzyszenie,
- fundacja.
Co należy brać pod uwagę przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej?
Przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej warto brać pod uwagę:
- zasady opodatkowania,
- zakres odpowiedzialności właścicieli za zobowiązania,
- koszty prowadzenia, w tym księgowości,
- szybkość założenia,
- możliwość zbycia.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy indywidualna działalność gospodarcza?
Najczęściej przedsiębiorcy wybierają te dwie formy prowadzenia biznesu. Indywidualna działalności gospodarczą jest łatwiejsza w założeniu i koszty jej prowadzenia są niższe, niż w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wadą takiego rozwiązania jest jednak nieograniczona odpowiedzialność jej właściciela. W przypadku spółki jest inaczej, jej wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania, nawet jeżeli stanie się ona niewypłacalna. Zaletą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest również możliwość jej zbycia. Wystarczy przenieść na osobę trzecią 100 % udziałów spółki. W przypadku indywidualnej działalności gospodarczej nie ma takiej możliwości, istnieje wyłącznie możliwości przekazania osobie trzeciej przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach prowadzonej działalności, a w takim przypadku właściciel nadal odpowiada za zobowiązania tego przedsiębiorstwa.
Kto może doradzić w wyborze najkorzystniejszej formy prowadzenia firmy?
Doradzić w tego rodzaju sprawach może prawnik, doradca podatkowy oraz księgowy. Prawnik weźmie pod uwagę aspekty związane z odpowiedzialnością za zobowiązania podmiotu, doradca podatkowy ustali najkorzystniejszą formę opodatkowania, a księgowy poinformuje jakie koszty będą się wiązały z wyborem danej formy prowadzenia biznesu.
Czy można zmienić formę prowadzenia firmy?
Tak, ale nie jest to proste i często wymaga dużych nakładów finansowych. Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę cywilnej trwa kilka miesięcy i wymaga zaangażowania adwokata lub radcy prawnego oraz biegłego rewidenta. Podobnie długotrwałym procesem jest likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje jednak możliwość jej szybkiej sprzedaży, co wyłącza konieczność przeprowadzenia procesu likwidacji.
Jak możemy pomóc?
Bezpłatnie doradzimy Ci jaką formę prowadzenia firmy wybrać, a następnie ją dla Ciebie założymy. Pomagamy zakładać spółki, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a potem prowadzimy ich księgowość. Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą zadzwoń lub napisz. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.