
Dochody firm
Dochód, a przychód firmy
Prowadzenie działalności gospodarczej może się wiązać z uzyskiwaniem bardzo wysokich dochodów, jednak nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Wielu przedsiębiorców uzyskuje skromne przychody, lub też co prawda prowadzi sprzedaż na dużą skalę, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty ich zysk jest niewielki. Usługi wirtualnego biura skierowane są właśnie do tego rodzaju, mniejszych przedsiębiorców, którzy nie zawsze posiadają środki na wynajem tradycyjnych lokali. Podmioty gospodarcze są bardzo zróżnicowane pod względem zamożności. Zasadą jest, że spółki dysponują większym kapitałem, aniżeli indywidualni przedsiębiorcy. Wynika to między innymi z faktu, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jest bardzo niekorzystne pod względem podatkowym, gdyż uzyskiwane dochody są podwójnie podatkowe. Na pierwszym etapie koniecznym jest zapłacenie podatku z tytułu dochodu osób prawnych, a następnie dodatkowo podatku od dywidendy wypłaconej wspólnikowi. Pewnym rozwiązaniem tego problemu były niegdyś spółki komandytowo-akcyjne, jednak po zmianie przepisów również tego rodzaju spółki nie są atrakcyjne pod względem podatkowym. Różnice wynikające z podwójnego opodatkowania są niwelowane w przypadku gdy wspólnik osiąga dochody, które lokalizują go w drugim progu podatkowym. W takim przypadku jego dochód jest opodatkowany podwyższoną stawką podatku. W takiej sytuacji prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej nie będzie powodować znacznej różnicy w zakresie wysokości należnego podatku dochodowego.
Niewypłacalność przedsiębiorcy
Mali przedsiębiorcy zmagający się z surowymi prawami rynku często popadają w stan niewypłacalności. Rozwiązaniem dla takich przedsiębiorców jest postępowanie w zakresie ogłoszenia upadłości. Warto zauważyć, że w przypadku indywidualnych firm nawet po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej konieczne jest spłacanie zaciągniętych zobowiązań. Dlatego właśnie ta forma prowadzenia firmy nie pozwala na zabezpieczenie majątku prywatnego. Przy prowadzeniu firmy w formie spółki konieczne jest poniesienie większych wydatków. Na etapie wstępnym koszty generuje wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego rejestrującego spółkę. Dodatkowo dochodzą opłaty sądowe. Stałym kosztem spółki jest wynagrodzenie biura rachunkowego które zaczyna się od 300 zł i rośnie w raz ze zwięszeniem ilością faktur.
Nasza pomoc
Wirtualne biuro w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie doradza przedsiębiorcom jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrać. Wybór najoptymalniejszego rozwiązania pozwala na ograniczenie wydatków lub zabezpieczenie majątku prywatnego przed niewypłacalnością. Zapraszamy do kontaktu i lektury innych artykułów znajdujących się na blogu.